De Geschiedenis van Oudewater

Geschiedenis heeft veel facetten, die allemaal even fascinerend zijn. 

Wat is nu typerend voor de geschiedenis van Oudewater? 

De touwindustrie was de basis voor de economie en het water was belangrijk voor de handel maar was soms ook een vijand. Oudewater was een stad: het document met het stadsrecht is weliswaar verloren, maar we houden het jaar 1265 aan voor de verlening van de stadsrechten en vieren op 2 juli de verjaardag van Oudewater. Een stad mocht markt houden en dus had Oudewater een waag. Die is vooral bekend als ‘heksenwaag’ omdat er ook mensen werden gewogen die slachtoffer waren van heksenvervolging. Maar er is nooit iemand te licht bevonden, dus heksenprocessen hebben hier nooit plaats gevonden. Een stad mag verdedigingswerken aanleggen en op oude plattegronden is te zien hoe Oudewater zich ontwikkelde van een middeleeuwse stad tot een vesting in de Oude Hollandse Waterlinie. Nog elk jaar herdenkt Oudewater de ‘Oudewaterse Moord’ uit 1575, toen Oudewater werd ingenomen door het Spaanse leger en deels uitgemoord.

Meer weten? Lees dan ook de canon om een overzicht te krijgen van de geschiedenis van Oudewater.